Projektowanie elektroniki – jak zacząć, jakich programów używać, gdzie szukać informacji dalej?

Nie miałem pomysłu jak skrócić tytuł tego postu. Poza tym wychodzi na to że połowa postów na tym blogu na razie dotyczy samego C#, a druga połowa szczegółów technicznych projektu na DSP, własnych przemyśleń oraz rozważań o elektronice. Dzisiaj będzie o tym ostatnim, czyli o projektowaniu elektroniki.

Nim zacznę jednak o tym pisać, musimy sobie przypomnieć co znaczą poniższe nazwy i skróty:

PCB – Obwód drukowany (ang. Printed Circuit Board ) – płyta z połączeniami do montażu podzespołów elektronicznych.

Projektowanie wspomagane komputerowo, CAD (ang. computer aided design) – zastosowanie sprzętu i oprogramowania komputerowego w projektowaniu technicznym. Tak więc pod skrótem CAD kryje się naprawdę różnorodne oprogramowanie, od programów do projektowania konstrukcji mechanicznych aż po programy służące do projektowania czy symulacji obwodów elektrycznych. W dalszej części mówiąc CAD, najczęściej będę miał na myśli programy służące do PROJEKTOWANIA obwodów elektronicznych.

Najczęściej stopień skomplikowania projektu determinuje sposób wykonania obwodu.

 • Proste i prototypowe konstrukcje najczęściej robi się na tzw. pająku, czyli lutuje w powietrzu

5710516200_1454703678Co można lutować „na pająka”? To zależy tylko od umiejętności, BGA też można tak lutować jak widać na załączonym obrazku:

27_1229936565

 • Konstrukcje nieco bardziej zaawansowane, bądź przewidziane do użytku na dłuższy czas często wykonuje się na płytkach prototypowych, czyli płytkach PCB z polami lutowniczymi które zaprojektowane są tak, by były zarazem jak najbardziej uniwersalne oraz wygodne w użytkowaniu.
img_4aac5dcba99113579
Źródło: forbot.pl
 • Kolejnym sposobem na stworzenie układu elektronicznego w domu jest zaprojektowanie go w programach CAD do projektowania układów elektronicznych, stworzenie projektu PCB na podstawie schematu, a na koniec stworzenie na podstawie niej własnej płytki PCB za pomocą trawienia (ew. frezowania). W praktyce takie własnoręcznie robione płytki mogą wyglądać na przykład tak:

pcb2

 • Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach aby wykonywać PCB własnoręcznie w domu, możemy je zamówić w firmie która zajmuje się tym profesjonalnie. Wtedy efekt powinien być jeszcze lepszy 😉

pcb-001

 • Chyba ostatnią możliwością realizacji układów elektronicznych jest składanie ich na płytkach prototypowych. W przypadku małych projektów jest to najszybsza metoda tworzenia obwodów, oraz jest najprostsza w modyfikacji. Niestety im większe układy tym łatwiej popełnić błąd, który niestety często jest trudny do wykrycia.
kursTC_wyswietlacz.jpg
Źródło: forbot.pl

Tak jak napisałem o tym już wcześniej, istnieją programy do SYMULACJI obwodów elektrycznych. Jest to gałąź równie ciekawa co  projektowanie obwodów, lecz jest to przydatne przede wszystkim podczas projektowania układów analogowych, a skoro mówimy tutaj o elektronice cyfrowej i IoT, to umiejętność projektowania schematów i PCB jest tutaj o wiele bardziej przydatna niż umiejętność symulacji.

Jeżeli chodzi o projektowanie elektroniki i PCB, to pięć programów które najczęściej spotykam w Internecie i na Uczelni to:

 • Altium Designer
 • KiCAD
 • DipTrace
 • Protel
 • Eagle

Ja się jednak w ponad 90% projektów korzystam właśnie z Eagle. Dlaczego? Bo jest prosty, wygodny, ma duże możliwości, i licencję free która jest jak dla mnie wystarczająco rozbudowana.

Taka ciekawostka przy okazji. Eagle został stworzony przez firmę CadSoft z Niemiec, ale kilka miesięcy temu program Eagle został wykupiony przez… firmę Autodesk. Firma dobrze znana większości studentom dzięki takim produktom jak Inventor czy Autocad. Aktualnie używam już Autodeskowej wersji Eagle, w wersji 8.1, zmiany pewne zaszły, nie za duże, ale według mnie idzie to nadal w dobrym kierunku.  I jeszcze jedna sprawa. Autodesk znany jest z tego, że często udostępnia swoje programy dla studentów w pełnych wersjach. Tak i stało się teraz, po przejęciu Eagle przez Autodesk mogłem przejść z wersji free na wersję professional 😉

A dlaczego program EAGLE nazywa się właśnie EAGLE? Otóż jest to akronim od angielskich słów:  Easily Applicable Graphical Layout Editor.

O tym jak używać Eagle pisał nie będę, kursów jest wystarczająco dużo po angielsku, a nawet po polsku jest chyba co najmniej 5 porządnych kilkuczęściowych kursów. W tytule wpisu znajduje się również pytanie o to gdzie szukać informacji dalej. No więc linkuję to co polecam:

Tak więc zapraszam Was do spróbowania swoich sił w projektowaniu i tworzeniu płytek PCB 😉

2 myśli w temacie “Projektowanie elektroniki – jak zacząć, jakich programów używać, gdzie szukać informacji dalej?”

 1. Pingback: dotnetomaniak.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s