Sosnus Iot Platform – moduł rozszerzeń GPIO

W kursie Windows 10 Iot & Raspberry PI 3 powoli omawiamy sobie jak odpalać poszczególne peryferia, ale równolegle opowiemy sobie o tym jak chcę wykorzystać to w swoim projekcie.

Na początek trzeba przygotować 2 rzeczy: jedna to ogólna platforma zawierająca raspberry, router, wyświetlacz, itp., a druga to projekt płytki wykorzystujący porty GPIO raspberry PI.

Zaczniemy od modułu rozszerzeń GPIO. Jako że mój projekt na ten moment nie ma sprecyzowanego celu, tylko jest platforma testową, to i moduł rozszerzeń powinien być uniwersalny. Przypomnijmy sobie jak wyglądają piny GPIO Raspberry, oraz jakie mają alternatywne funkcjonalności:

 

raspbery-pi-3-gpio-pinout-40-pin-header-block-connector
Źródło: http://www.myelectronicslab.com

Ok, a teraz znając już możliwości i liczbę pinów, mogę określić co na początek chcę podpiąć pod raspberry:

  • 3 ledy
  • 2 przyciski
  • buzzer
  • złącze dla I2C
  • złącze dla UART
  • 1 złącze w „Sosnus 3PIN standard” dla napięcia wspólnego z zasilaniem RPI
  • 3 złącze w „Sosnus 3PIN standard” dla napięcia zasilania z oddzielnej przetwornicy

Czym jest złącze „Sosnus 3PIN standard”? Otóż jest to złącze 3PINowe, zawierające napięcie, masę oraz przewód sygnałowy. Wpinane jest na złącze 402/403 o rastrze 2.54mm. Złącza 402/403 mają tą przewagę nad goldpinami, że trudniej wpiąć je odwrotnie 😉 Pod to złącze najczęściej podpinam takie rzeczy jak czujniki odległości, serwa, czujniki temperatury itp.

Na szybko stworzony pseudo-schemat wyglądał tak:

raspbery-pi-3-gpio-pinout-40-pin-header-block-connector-

Wygląda to strasznie, ale pozwoliło mi to szybko oszacować co gdzie warto podpiąć. Pisałem już o EAGLE, więc czas teraz zaprojektować to w tym właśnie programie. Ale czy mam wszystkie potrzebne biblioteki? Większość potrzebnych elementów znalazłem w standardowych bibliotekach Eagle które instalują się wraz z Eaglem. A czego mi brakuje? Złącza GPIO Raspberry PI 3, oraz  złącza 3 Pin Sosnus Standard. Własne złącze 3pinowe zaprojektowałem już dawno, pozostała kwestia złącza GPIO RPI 3. Są dostępne biblioteki w Internecie, lecz i tak postanowiłem sam zaprojektować taką bibliotekę. Postawiłem sobie dwie zasady: po pierwsze postaram się jakoś pogrupować piny, ale po drugie nie będę przerzucał je na drugą stronę. Ostatecznie zrobiłem bibliotekę w jeden wieczór. Ciężko mi określić ile godzin konkretnie, no i ile było w tym tworzenia biblioteki a ile obijania się.

zlacze_rpi

Dla zainteresowanych, powyższa biblioteka znajduje się już na moim githubie, niedługo dołącza tam inne pliki stworzone w Eaglu.

Mając już wszystkie biblioteki, mogłem już stworzyć cały schemat:

sch_04_01

I w tym miejscu napotkałem dylemat który poruszyłem w poprzednim poście. Wykonać ten projekt na płytce prototypowej, zaprojektować i wytrawić PCB samemu, czy może zaprojektować i zlecić wykonanie PCB firmie? Ostatecznie zdecydowałem się na płytkę prototypową gdyż nie wiem czy nie będę jeszcze dokonywał zmian w kodzie źródłowym w schemacie.

Po polutowaniu płytki zgodnie z powyższym schematem, wyszedł mi taki oto układ:

pcb_diy.jpgDzięki stworzeniu tej płytki będę mógł szybciej testować kolejne peryferia, gdyż będę mógł się skupić na samym kodzeniu, i nie będę tracił czasu na upewnianie się czy połączenia są dobrze zrobione. Połączenia musiałem sprawdzać tylko raz. teraz już nie muszę, a w przypadku płytek ewaluacyjnych czy stykowych musiałbym za każdym razem upewnić się czy nie zrobiłem żadnych zwarć. Tak więc najwyższy czas podłączyć resztę elektroniki (typu router czy wyświetlacz) i powrócić do pisania kodu.

2 myśli w temacie “Sosnus Iot Platform – moduł rozszerzeń GPIO”

  1. Pingback: dotnetomaniak.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s